dodano: 17 czerwca 2004

 

(opracowal Witboj)

Dzisaj odkryłem, że każdy ma w sobie trochę szronika i postanowiłem rozmontować swój stary włącznik zintegrowany świateł. Nowy kupiłem wraz z halogenami przednimi bo stary nie miał przycisku do nich.

Oto co odkryłem - każdy przełącznik w Vectrze B, przynajmniej do 97 rocznika, ma możliwość włączania i wyłączania świateł przeciwmgielnych przednich i tylnych. Po prostu nie ma tylko samego przycisku zewnętrznego, ale przycisk wewnętrzny i reszta elekroniki juz jest. A to oznacza spore oszczędności przy montażu halogenów... Można zrobić prowizorkę z drutu albo zakupic drugi, uproszczony przełącznik zintegrowany, który jest o wiele tańszy i po prostu przełożyć z niego przycisk do naszego przełącznika. Wymaga to jedynie usunięcia małej prowadnicy.

Do 96 rocznika Vectry B nie posiadały kontrolki włączenia świateł przeciwmgilenych w liczniku. Dlatego kontrolka zapalała się w przycisku. Potem z tego teoretycznie zrezygnowano. Teoretycznie, bo diody są nadal na miejscu i świecą się! Tyle tylko, że w przycisku nie ma otworu, przez który światło mogłoby się przedostawać. Wystarczy sobie taki otworek wywiercić i dodatkowa sygnalizacja gotowa!

Jeśli komuś zepsuje się taki zintegrowany włącznik, a ma wersję rozbudowaną (z włącznikiem świateł przednich przeciwmgilenych), to śmiało może zakupić wersję tańszą i przełożyć płytkę elektryczną, która jest taka sama (przynajmniej do 97 roku).

Jeśli komuś nie pali się oświetlenie dolnej części przełącznika, to spaliła się żarówka wymienna. Reszta oświetlenia to diody, które jednak w razie awarii można bez trudu wylutować.

Jesli ktoś chce wyjąc zintegrowany przełącznik, to powinien zacząć od zdjęcia pokrętła. W tym celu pokretło należy ustawić tak jak do włączenia pozycyjnych i wsadzić od dołu cienki śrubokret, abu wcisnąć zatrzask, a następnie wyciągnąć pokretło. Potem widać już metalowe zatrzaski przełacznika zintegrowanego po bokach. Nie należy szarpać za nie zbyt mocno ponieważ na ich końcach znajdują się sprężynki, które dociskają kulki, odpowiedzialne za "kliknięcia", czyli utrzymywanie pozycji przełącznika dla poszczególnych rodzajów świateł i dla włączenia / wyłączenia oświetlenia wewnętrznego.

 

Copyright (c) Vectra Unlimited, 2004


<<wróć


  Created by Vectra Unlimited TEAM
Designed by Patryk PiePciński