Naprawa TIDa II

Witam, miałem padnięty wyświetlacz MID w Omedze B - był zupełnie nieczytelny - brakowało właściwie większości pixeli. Jedynie domyślałem się komunikatów, ale np. godzina zupełnie była niewidoczna. Próbowałem znaleźć warsztat elektroniczny, który podjąłby się naprawy - bez skutku. Są kolesie na Allegro oferujący próbę naprawy, ale to wiąże się z wysyłką, oczekiwaniem, a efekt niepewny - prawie nikt nie daje gwarancji, że wyświetlacz po ich interwencji będzie hulał jak nowy. Zabrałem się więc wczoraj do pracy i efekt 100%.
WSZYSTKIE PIXELE SPRAWNE I JASNO ŚWIECĄ !!!


Dla zainteresowanych poniżej, zupełnie gratis Very Happy kilka porad popartych fotami.Opis może wygląda skomplikowanie, ale w rzeczywistości czynności są proste i wymagają tylko odrobiny cierpliwości. Naprawa zajęła mi ok. 1/2 godziny. Pomijam opis demontażu zegarów, gdyż rozbierałem Omegę, chyba, że ktoś będzie zainteresowany, to chętnie odpowiem na pytania.


1. Wykręcić wyświetlacz z obudowy zestawu wskaźników (mocowany jest dwoma śrubkami po przekątnej).
2. Naciskając zatrzaski obudowy zdjąć tylną ściankę obudowy wyświetlacza, zalecam też wyjąć i sprawdzić żarówki 3W - 2 szt.
3. Wylutować z płytki drukowanej blaszki stykowe od przycisków ustawiania.
4. Uwolnić białe zatrzaski (5szt.) mocujące płytkę drukowaną do wewnętrznej, białej obudowy, delikatnie odchylić płytkę i wyjąć białą obudowę uważając, by nie uszkodzić taśmy przewodzącej.
5. Widoczna na zdjęciu silikonowa uszczelka odpowiedzialna jest za prawidłowy dociski taśmy przewodzącej do styków płytki drukowanej i styków wyświetlacza. Od jej docisku zależy właśnie ilość i jakość świecących pixeli !!!
6. Tak wygląda rozłożony wyświetlacz, strzałki wskazują miejsca które dociska uszczelka.
7. Aby zwiększyć docisk uszczelki należy podłożyć coś pod nią wypełniając rowek, w którym leży. Można próbować różnych rzeczy - ja wykorzystałem trzy warstwy taśmy izolacyjnej i wyłożyłem nią oba rowki prowadzące. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę żeby taśma równo wyścieliła rowki, w przeciwnym razie docisk uszczelki do taśmy będzie niejednakowy na całej jej długości i niektóre pixele nie będą świeciły !
8.Na wyścielone rowki nałożyć uszczelkę silikonową, ułożyć na białej obudowie płytkę szklaną wyświetlacza tak, by taśma przewodząca dokładnie przylegała do uszczelki, nałożyć z góry przednią część zewnętrznej obudowy wyświetlacza, a następnie płytkę drukowaną ułożyć na silikonie, docisnąć i zatrzasnąć zatrzaski.Na fotce strzałka wskazuje położenie taśmy pod silikonem.

9. Teraz pozostaje już tylko wlutować z powrotem styki blaszek do płytki drukowanej, założyć tylną ściankę obudowy i wkręcić żarówki. Montaż w samochodzie w kolejności odwrotnej niż poprzednio. Jeżeli zostały Wam jakieś śrubki, to coś jest nie teges. 

Opracował coda
                                                

                                                     

 

                                                                                                       Copyright (c) Vectra Unlimited, 2006


<<wróć


  Created by Vectra Unlimited TEAM
Designed by Patryk PiePciński